Triduum Paschalne w parafii Sadowne
WIECZERCZA PAŃSKA
Na początku Mszy św. Wieczerzy Pańskiej zostały złożone życzenia księżom. W Wielki Czwartek rozpoczęliśmy święty czas Triduum Paschalnego. Te dni są jedną celebracją podczas, której uczestniczymy w misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. W Wielki Czwartek obchodziliśmy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Ustanowienie Eucharystii zapowiada śmierć Jezusa, który ofiaruje się z miłości do człowieka. Chrystus pozostawił Kościołowi nową i wiekuistą Ofiarę dając nam swoje ciało i krew. Liturgia Słowa ukazywała nam Chrystusa jako naszą Paschę. W nim dokonuje się Nowe Przymierze Boga z ludźmi. Chrystus obmywając nogi swoim uczniom objawiał swoją bezgraniczną miłość ku człowiekowi i przekazał nam zadanie pokornej służby bliźniemu. Podczas homilii ksiądz, głosił czym jest Eucharistia. Przytoczony został przykład o bł. Carlo. Tego dnia został przeniesiony Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia.
LITURIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ
Wielkopiątkowa liturgia rozpoczęła się bez znaku krzyża i skończyła się bez błogosławieństwa. W ten sposób podkreśla się że kolejne trzy celebracje stanowią jedną całość. W Wielki Piątek nie sprawuje się ofiary eucharystycznej, a kulminacyjnym momentem było wysłuchanie opisu Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża. W pierwszej części usłyszeliśmy opis Męki Pańskiej według Świętego Jana, w którym ewangelista „pokazuje, że barankiem paschalnym barankiem na przebłaganie za grzechy świata jest Jezus Chrystus”. Po niej nastąpiła uroczysta i wymowna modlitwa powszechna. W drugiej części celebracji kapłan odsłonił krzyż na znak naszego zbawienia. Następnie mogliśmy go adorować poprzez ucałowanie. Na koniec liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu gdzie mogliśmy przebywać z nim aż do Wigilii Paschalnej.
WIGILIA PASCHALNA
Wigilia Paschalna i szczególne jej znaki uobecniają najważniejsze wydarzenie w dziejach świata. Jest to szczególna noc jak usłyszymy w Orędziu Wielkanocnym „Jest to ta sama noc, w której (…) Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani”. Liturgia była bogata w wiele znaków. Główne symbole to światło i woda oraz modlitewne czuwanie. Światło, które jak płomień oświeca i pozwala zobaczyć wszystko dookoła oraz woda która oczyszcza i obmywa. Czuwanie rozbudza w nas pragnienie bycia ze zbawicielem. Wigilia paschalna rozpoczęła się liturgią światła zostały poświęcone ogień i paschał. Następnie został zapalony paschał symbol Chrystusa Zmartwychwstałego i uroczyście wniesiony podczas procesji do kościoła. Od niego również zostały odpalone nasze świece na znak, że i my również przyjmujemy Zmartwychwstałego Chrystusa do naszego życia, aby oświecał nasze drogi. Tego dnia również zostało odnowione przyrzeczenie chrzcielne podczas liturgii chrzcielnej. Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych prosiliśmy świętych o pomoc i orędownictwo w wiernym wypełnianiu Przymierza.
REZUREKCJA
Liturgia światła, Słowa Bożego i Chrztu była wprowadzeniem i warunkiem radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym na uczcie Eucharystycznej. Wyruszyliśmy w procesję rezurekcyjną, by głosić całemu światu zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Wyszliśmy by przekazywać dobrą nowinę o Zbawicielu. CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ, ALLELUJA!!!
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lisiecka